Δύο συχνά ζητήματα που απασχολούν τον κόσμο των ερευνητών σχετικά με το περιεχόμενο που παράγουν και κυρίως τη δημιουργία παράγωγων αποτελεσμάτων (π.χ. δεδομένα και πολυμέσα) είναι το ελλιπές νομικό υπόβαθρο σχετικά με τα δικαιώματα χρήσης και το υψηλό κόστος εκκαθάρισης της αδειοδότησης (license clearance). Το “License Clearance Tool” (LCT) που αναπτύχθηκε από την ομάδα του ερευνητικού κέντρου ΑΘΗΝΑ στο πλαίσιο του NI4OS-Europe (National Initiatives for Open Science in Europe) υποστηρίζει τους ερευνητές καλύπτοντας αυτές τις ανάγκες. Το LCT στοχεύει να διευκολύνει και να αυτοματοποιήσει τις διαδικασίες εκκαθάρισης πνευματικών δικαιωμάτων που αφορούν δεδομένα, πολυμέσα, λογισμικό και παράγωγα περιεχόμενα.

Σύντομο βιογραφικό:

Η Παναγιώτα Κολτσίδα είναι μια έμπειρη μηχανικός λογισμικού με μεγάλη εμπειρία σε ευρωπαϊκά ερευνητικά έργα μέσω τις συνεργασίες της με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Ερευνητικό Κέντρο “Αθηνά”. Αποφοίτησε από το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, από το οποίο κατέχει και μεταπτυχιακό δίπλωμα στα Προηγμένα Πληροφοριακά Συστήματα. Έχει συμμετάσχει σε μια σειρά ερευνητικών έργων ως υπεύθυνη τεχνικής διαχείρισης και μηχανικός λογισμικού. Έχει εμπειρία στη διαχείριση όλων των σταδίων ανάπτυξης μιας υποδομής ευρείας κλίμακας, τον σχεδιασμό πληροφοριακών συστημάτων και την τεχνική καθοδήγηση της ανάπτυξής τους. Καθοδηγεί τεχνικά την ομάδα του ερευνητικού κέντρου ΑΘΗΝΑ στην υλοποίηση των τεχνολογικών εργαλείων των έργων NI4OS-EUROPE, DESIRA, ARSINOE και είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη της πλατφόρμας παρακολούθησης του ESFRI. Τέλος στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η ανάπτυξη πληροφοριακών συστημάτων, η διαχείριση δεδομένων και μεταδεδομένων και η ανάπτυξη καινοτόμων λύσεων για διεπιστημονικές κοινότητες.