Το Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Εβδομάδας Ανοικτής Πρόσβασης, σας προσκαλούν στην ομιλία του Δρ. John Willinsky με τίτλο «Copyright Reform for Open Access».

Ημέρα:   24 Οκτωβρίου 2022
Χώρος:   Κέντρο Πληροφόρησης – Βιβλιοθήκη “Στέλιος Ιωάννου”,  Αμφιθέατρο LRC 012
Ώρα:       10:00 π.μ. – 11:30 π.μ.
Κοινό:     Ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα, νομικούς, βιβλιοθηκονόμους και φοιτητές

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στην Αγγλική γλώσσα.

Χαιρετισμοί:

κ. Τάσος Χριστοφίδης, Πρύτανης Πανεπιστημίου Κύπρου
κ. Κωνσταντίνος Κόμπος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Νομικής

Οργανωτική εποπτεία:

κα. Τατιάνα – Ελένη Συνοδινού, Καθηγήτρια Τμήματος Νομικής
κα. Σύλβια Κουκουνίδου, Λειτουργός ΠΚ

Short bio: John Willinsky is Professor, Simon Fraser University, and Khosla Family Professor Emeritus, Stanford University. Having founded the Public Knowledge Project in 1998, he has seen its open source Open Journal Systems (OJS) grow into the world’s most widely used journal platform. His dozen books include the Copyright’s Broken Promise: How to restore the Law’s  ability to promote the progress of science (2022, MIT Press), The Access Principle: The Case for Open Access to Research and Scholarship (MIT Press 2006) and The Intellectual Properties of Learning: A Prehistory from Saint Jerome to John Locke (Chicago 2017).

Εάν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε την ομιλία με τίτλο «Copyright Reform for Open Access», συμπληρώστε τη φόρμα συμμετοχής εδώ.