Σε αυτό το σεμινάριο θα δοθούν πρακτικές οδηγίες σχετικά με τη χρήση του RePol, ενός διαδικτυακού εργαλείου ανοιχτού κώδικα, που βοηθά τον χρήστη να δημιουργήσει και να διατηρήσει μια ολοκληρωμένη και σαφή πολιτική αποθετηρίου ή πολιτική απορρήτου για μια διαδικτυακή υπηρεσία. Μέσω ενός οδηγού βήμα προς βήμα και τη συμπλήρωση φορμών, ο χρήστης μπορεί να διαμορφώσει ένα εξατομικευμένο έγγραφο πολιτικής σύμφωνα με την τρέχουσα βέλτιστη πρακτική. Με μια τέτοια πολιτική, ο κάτοχος της υποδομής μπορεί πιο εύκολα να την εναρμονίσει με τις σχετικές απαιτήσεις του ΓΚΠΔ, καθώς και με τα όσα απαιτούνται για την ενσωμάτωση και τη συμπερίληψή της  σε άλλες υποδομές ανοιχτής επιστήμης. Το έγγραφο πολιτικής που προκύπτει από το RePol μπορεί να ληφθεί ως αρχείο XML επιτρέποντας την αυτοματοποιημένη ερμηνεία των πολιτικών που δημιουργούνται και την εξαγωγή των μεταδεδομένων.

Σύντομο βιογραφικό:

Branko Marović received BS, MS and PhD degrees in computer engineering and computer science from the University of Belgrade (UoB), where he is currently the deputy director of the UoB Computer Centre. He also worked at the UCLA Radiology Science Department and taught postgraduate courses at the UoB School of Electrical Engineering. Branko participated in many FP and Horizon projects and was a project manager of the EU funded IPA project that implemented hospital information systems in Serbian 19 hospitals and developed a cross-institutional EHR platform. In NI4OS-Europe, he leads the work package on ORDM standards, processes, tools and certification. In GÉANT, he works on software maturity model and review processes and in Trust and Identity Incubator. His interests include health informatics, IT and research infrastructures, seamless data use and visualization, software and service governance, and privacy protection.